Ucieczka

Przed czym uciekasz?
Czego nie chcesz poczuć, zobaczyć?
Ty, Twoje ciało, dusza to jedność.
Kiedy nie masz kontaktu ze swoimi emocjami-powoli pękasz od ich namiaru. One zaczynają przejmować kontrolę nad Tobą. Czując ich coraz więcej -czujesz się jeszcze gorzej, więc sięgasz po więcej substancji xyz.
To przed czym uciekasz, walczysz, napiera!!!
Możesz uciec w hazard, alkohol, narkotyki, seks…
Kobiety i mężczyźni uciekają przed czymś, lub “kimś”. Kobiety jako te empatyczne, grzeczne , często cierpią z powodu uległości, zależności, od kogoś, czegoś. Mężczyźni cześciej od substancji, ale też od kogoś.. Mężczyźni zostali nauczeni -“bądź twardy”. Często uciekają w alkohol bo jest najbardziej dostępny.
Uciekają od uczuć, bo nauczyli się przekazu: “synu musisz być twardy”, ” miej jaja- nie pękaj”, “co nie napijesz się”” nie rycz -znajdziesz inną”….”faceci nie płaczą”….dlatego działąją schematycznie-tak jak zostali nauczeni.
Brak kontaktu z emocjami powoduje powolne odcinanie się od ciała. Ciało wysyła sygnał w postaci rożnych symptomów: ból, bezsenność, nerwica, depresja. Substancja staje się nr 1, zamiast ….czegoś co powinno być ważne., lub było ważne.
`Aby się zmierzyć trzeba “problem” potraktować jak wyzwanie!!!!!
Można opisyac wiele przypadkow.
Najważniejsze abyś to TY popatrzył w lustro i zadał sobie pytanie:
Przed czym uciekam?
Po co uciekam?
Czego nie chce widzieć?
Bedą łzy, żal, złość, smutek.
Nie chcesz zobaczyć czegoś z dzieciństwa?, nie chcesz zobaczyć jak ojciec wyzywał matkę, Was?, nie chcesz zmierzyć się ze wstydem, że rodzice Ciebie poniżali, wyzywali?…
Tylko Ty możesz sobie pomóc, bo jesteś dorosły. Kiedyś jako dziecko -nie umiałeś, nie potrafiłeś, byłaś, byłeś zależna/ny. Dorosłe życie- to czas odpowiedzialności. Masz wybór ucieczka, albo działanie, albo narzekanie
Pozdr
Elżbieta Okniańska -Psycholog

Leave a Reply

Your email address will not be published.*